PROFESJONALNY SKLEP Z FILTRAMI FOTOGRAFICZNYMI

Język Polskienglish
Waluta

Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)

Lee Filters
 • Dostępność: Na stanie
 • Przesyłka: od 0 zł
 • Solidnie zapakowana przesyłka Bezpieczne zapakowanie przesyłki
 • Zwrot 14 dni / Gwarancja 2 lata
 • Zamów do 14:00 - wyślemy dzisiaj!
636 In stock Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
BESTSELLER
Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
Lee Big Stopper 100mm Filtr szary ND 3.0 (NDx1000)
Cena: 636 zł

Akcesoria i dodatki

Filtr Lee Big Stopper do długiej ekspozycji

Filtr Lee Big Stopper jest wykonany z wysokiej jakości szkła. Zmniejsza ilość światła wpadającego do obiektywu o dziesięć przysłon, pozwalając znacznie wydłużyć czas otwarcia migawki lub zwiększyć otwór przysłony obiektywu. Poprzez znaczne wydłużenie czasu ekspozycji użycie Big Stoppera powoduje efekt znikania/rozmycia wszystkiego co jest w ruchu, np. ludzi, pojazdów, chmur, wodospadów, rzek czy morza.

Jak używać filtra szarego?

Kompozycja kadru

Umieść aparat na statywie i skomponuj kadr bez użycia filtra. Ustaw ostrość i przełącz auto focus (AF) na tryb manualny (M). Wykonuje się to teraz, ponieważ po założeniu filtra obraz będzie zbyt ciemny i ustawienie ostrości będzie niemożliwe.

Ekspozycja

Dobierz wybraną przez siebie przysłonę (dla długich ekspozycji dobrze sprawdzą się wysokie wartości jak f/11 czy f/16), ISO ustawiamy jak najniższe a następnie czas potrzebny do poprawnego naświetlenia zdjęcia. Teraz należy dodać 10 działek światła (ponieważ Big Stopper przyciemnia właśnie o 10EV) do czasu naświetlania.
Do obliczenia odpowiedniego czasu posłuży dołączona podręczna tabela czasu ekspozycji. Przykładowo dla czasu 1/30 po dodaniu 10 działek światła odczytamy, że czas naświetlania z Big Stopperem powinien wynosić 30s.
Zwróć uwagę, że jeśli wykonujesz zdjęcie o zmroku lub świcie, słońce zmienia swoje położenie i czas naświetlania trzeba będzie odpowiednio wydłużyć lub skrócić.
Uwaga: dla dobrania odpowiedniego czasu ekspozycji należy modyfikować czas otwarcia migawki a nie wartość przysłony.

Wykonanie zdjęcia

Gdy już mamy ustawiony kadr, ostrość i ekspozycje możemy zamocować filtr w uchwycie. Filtr musi być umieszczony w pierwszym slocie przy przedniej ścianie holdera piankową uszczelką skierowaną do środka. To zapobiegnie przeciekowi światła bocznego i powstaniu flar. Przed wciśnięciem migawki należy także zakryć wizjer aparatu, ponieważ docierające przez niego światło na matryce może spowodować niechciany efekt zamglenia lub rozbłysku. Wizjer można zakryć specjalną zaślepką, taśmą czy nawet ręką, ale trzeba uważać aby w żaden sposób nie poruszyć aparatu, dlatego wykonując zdjęcie najlepiej użyć wężyka spustowego.

Balans bieli

Ze względu materiał, z którego wykonany jest filtr i długość ekspozycji, pewne długości fali światła będą reagować w inny sposób niż normalnie, w wyniku czego może powstać delikatny zafarb. Przy wykonywaniu zdjęć w formacie JPG może pomóc korzystanie z automatycznego balansu bieli w aparacie, natomiast przy formacie RAW zwykle jednym kliknięciem w programie do obróbki można usunąć każde zabarwienie. Wskazane byłoby jednak wykonanie kilku testów w celu zapoznania się z filtrem.

Elektroniczny szum

Jeśli używasz bardzo długich ekspozycji trwających kilka minut, będziesz musiał wziąć pod uwagę fakt, że szum elektroniczny wzrośnie i będzie widoczny na zdjęciu. Jeśli powoduje to problemy, większość programów do edycji zdjęć zawiera funkcję redukcji szumów.

Opakowanie zawiera

 • filtr neutralny szary LEE Big Stopper 10EV (100 x 100mm)
 • pudełko aluminiowe
 • przewodnik użytkownika
 • tabelę ekspozycji (pomagającą obliczyć czas ekspozycji)

Big Stopper pasuje do standardowego i nowego uchwytu Lee 100mm, dzięki czemu może być używany dla wielu różnych obiektywów, a także w połączeniu z innymi filtrami, np. z połówkowymi szarymi, przy czym należy pamiętać, aby był zamocowany w pierwszym slocie uchwytu.

Kod producenta: BIGS
Kod EAN: 5055782201706
 • Rodzaj filtra
  Pełny szary
 • Rozmiar filtra pełnego
  100x100mm
 • Gęstość filtra pełnego
  ND 3.0 / NDx1000
 • Mocowanie filtrów
  Cokin Z-Pro
  Haida M10
  Hitech 100
  Irix 100
  Lee 100
  Nisi 100 (V5)
 • Seria
  Lee Standard

Dodaj Komentarz

Wybierz ocenę

Przepisz kod * weryfikator

Zapytaj o produkt

Najczęściej oglądane

 • ul. Czecha 19A lok. 23
  42-224 Częstochowa
 • adres e-mail
  sklep@photo4b.pl
 • numer telefonu
  888-333-112
Zaufane Opinie Certyfikat SSL Bluemedia
Facebook
Instagram